Biyografi

H A Y A T I (Özet)

Dr. İsmail Ersevim 11 Ekim 1929′da İstanbul’da doğdu. Tophane 37. İlkokul, Manisa Orta Okulu, Denizli Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, Ruh ve Sinir Hastalıkları uzmanı oldu (1955). Kasımpaşa Deniz Hastanesi’nde askerlik görevini yaptıktan sonra (1957), Kanada ve Amerika Birleşik Devletlerine giderek orada Ergin Psikiyatrisi (tekrar), Araştırma Asistanlığı; Harvard’da Çocuk Psikiyatrisi Fellow’luğu yaptı (1963-65). O yıllarda Dr. Mesnick’e iki yıl analizan’lık yaptı ve Boston Analitik Enstitü’den iki yıllık bir ‘eğitim’ (trainig) tamamladı (1968-70). Rhode Island Eyaleti’nde iken, yazılı sınavlardan geçerek ilk M.D. (Medical doktor) ünvanını aldı (1967); aynı eyalette Mental Hijyen Direktörü-Klinik Psikiyatri Şef’liği (Komisyoner’in sorumluluklarına eşdeğer); Salve Regina ve Rhode Island Üniversite’lerinde Psikoloji Profesörlüğü; Harvard ve Boston Üniversiteleri’nde öğretim üyeliği; Harvard-Cambridge Hospital’ın “Narkotik Program-Methadone Maintenance Program direktörlüklerinde hizmet etti. Çeşitli Kliniklerde direktörlük görevlerinin ötesinde, Amherst Üniversitesi (Mass.)’nde Parapsikolojik ve Yale (Conn.) Üniversitesi’nde Şamanistik çalışmalara, Boston’da, Egzistansiyalistik seminerlere katıldı. Cambridge’de, “Maharishi International Center” de 1977′de öğrendiği “Transandantal Meditasyon”u hala da uygulamaktadır. Son dört yılı New Hampshire Eyaletinde, gerek serbest ve gerekse Devlet hizmetinde çalıştı; Akıl Hastanesinde yıllar yılı yaşlanmış “Otistik Çocuklar”ı, yasa gereği, profesyonel bir tim’in başında olarak, hastaneden taburcu ettirdi ve onları özel evler, aileler ve rehabilitasyon merkezlerine yerleştirerek, modern bir çalışmanın önderi oldu. Böylece, 33 yıllık bir gurbetten sonra, 1990 yılı sonlarında İstanbul’a, devamlı olarak ikamet için döndü.

Dr. İsmail Ersevim, dünya çapında bir seri ödüllere layık görülmüştür: Man of the Year, Man of the International Year (1990); Lifetime Achievement Academy (Hayatboyu Başarı-Oskar); Hall of Fame (Hem İngiltere ve hem de USA; Dünya Vatandaşlığı Madalya ve beratı; 2000 Outstanding Scientists of the 20th Cent.;

Founding memb. of the World Peace and Diplomacy Forum (Engl.); Hon.Direct.Gen. of the Intern. Biographical

Ctr. (Engl.); The Intelligence Bank of Albert Einstein Institute; Dünya Meşhurları Ansiklopedisi; The Platinum Record sayılabilir. İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünden 1952′de mezun (kanun) olduğu gibi, Amerika’da, “New York School of Music” (Piyano,1961) den de diplomalıdır. Amerika ve İngiltere’de basılmış dört İngilizce eserinin (şiir, piyes, küçük hikaye ve roman) ötesinde, 1989′da, American Poetry Association’ı tarafından, ‘Anneme’ şiiri için “Amerika’nın İkinci Şairi” (Silver Poet)i olarak ilan edilmiştir.

Dr. İsmail Ersevim, Türkiye’de de gayet faal olmuştur: Amerikan Hastanesi Çocuk Psikiyatri Kliniği (İlk); İstanbul Üniversitesi Psikiyatri Kliniklerinde lektürer; Profesör düzeyinde Adli Tıp Enstitüsü’nde, Marmara (Spor Akademisi), Newport (Psych.), Kadir Has (İş Psikolojisi) Üniversitesinde yıllarca ders vermiştir.

Eminönü-Fatih Engelliler Derneği; Çocuk Vakfı (Kadın ve Çocuk Hakları Bl. Başkanı), İstanbul-Türkiye Sokak Çocukları Vakfı’nda gönüllü olarak çalışmış, “İlk Adım Evi”ni kurmuş, danışmanlık ve eğitmenlik yapmıştır. Mevcut 20 kadar eserinin bir kısmı telif (Freud ve Psikanalizin Temel Bilgileri; Hiperaktif Çocuklar ve Ritalin; İndigo Çocuklar; Aile Tedavisi vd.), bir kısmı ise çeviri; en önemlisi Stanley I. Greenspan’dan üç meşhur eser: “Meydan Okuyan Çocuk; Temel Gereksinimli Çocuklar -Otistik spektrumu-; Bebeklerde ve Çocuklarda Sağlıklı Ruhsal Gelişim); Yükek Zekalı Çocukların Eğitimi; Boşanma ve Bunun Çocuklar Üzerine Etkileri”, “Sistemde 50 yıl”; edebiyat alanında bir öykü topluluğu: “Bir Doğumun Hikayesi” ve bir otobiyoğrafi: “İsmayil”. Dr. Ersevim, tüm bunların ötesinde, 1991-1994 ve 1999-2002 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatrolarında, T.A.L.’e (Tiyatro Araştırma Laboratuvarı”nda, kapatılıncaya kadar, danışman ve dramatürk yardımcısı olarak -çoğu zaman fahri- olarak çalışmıştır. Halen emekli olup (Temmuz 2007), hayat boyunca okuyamadığı kitapları yakalamaya çalışmaktadır.

Biyografi” üzerine 5 düşünce

 1. feyzullah

  Sayın Hocam
  Norma E.Cutts ve Nicholas Moseley tarafından yazılan ve tarafınızdan çevrilen Özgür Yayın evinde basılan Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocukların Eğitimi kitabının içeriğinde neler yer alıyor. bu konuda çok kısa bir bilgi verebilirmisiniz (Programlar, tanılama ???) veya nereden ulaşabilirim?
  Şimdiden teşekkür ederim…

  Yanıtla
 2. Nesrin Özdemir

  Hocam,

  Sağlığınızı merak ediyorum. E-mail yollamıştım. Yanıt alamadım.

  Saygılar,

  Nesrin Özdemir

  Yanıtla
 3. Sevgi ARIOĞLU

  Sayın İsmail Bey,

  Okulumuza bağışlamış olduğunuz yayınlardan dolayı çok teşekkür ederim. Sizin gibi bir bilgi ve deneyim hazinesi kişilikle tanışmış olmaktan büyük bir onur duydum. Kitaplarınızın büyüsü, eşinizin ve sizin mütevaziliğiniz beni yaşamın tekdüzeliğinden çıkarıp bir başka boyuta taşıdı. Görüşmelerimizin devam etmesi temennisiyle saygılarımı sunuyorum.

  Sevgi ARIOĞLU
  FMV Erenköy Özel Işık Okulları
  Kütüphane Sorumlusu

  Yanıtla
 4. selin türkoğlu

  merhabalar hocam

  marmara üniversitesi özel eğitim bölümü son sınıf öğrencisiyim.
  malesef hiç tanışma fırsatımız olmadı. hocamız oktay taymaz sarının önerisi üzerine çevirmiş olduğunuz özel gereksinimli kitabı bölüm olarak baş ucu kitabı yaptık.çalışmalarınızla bu ülkeye kattıklarınızlarınızdan dolayı konuşabilen ya da konuşamayan (bizim çocuklarımız) bir çok birey adına teşekkür ederim. özgür yayınlarından haluk beyde aracılığıyla size ulaşmaya çalıştım. ancak mümkün olmadı. o sebeple buraya yazarak şansımı denek istedim.
  üniversitemizde sizinle bir şöyleşi yapmayı çok isteriz. böyle bir öneriye umarız olumlu bakarsınız.

  cevabınızı bekliyoruz saygılarımızla.

  Yanıtla
  1. admin

   Çok sayın Selin Hanımefendiciğim;
   Çok değerli ve onur verici yazınızı maalesef bugün gördüm. İltifatlarınız için çok çok teşekkür ederim. Ömrüm özel eğitim ile geçtiği için, davetinizi memnuniyetle kabul ederim. Bugünlerde ağır hasta olan kedimizi her gün hastaneye i.V. için götürüyoruz ve bu, günü bölüyor. Çok yakında biteceğe benzer. Benim ev telefonum (Kadıköy-Moda’da) 337-41-07’dir, ben ya da eşim Yeşim yanıt verecektir. Havaların düzeldiği anda gerçekleiştirebiliriz ümit ederim. Selam ve sevgiler. Yanıt tarihi: 12.12.2010, 17.25 p.m. İsmail Ersevim.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>